poniedziałek, 14 lipca 2014

Niezwykły ślimak gigant

Największe ślimaki na świecie to ślimaki z rodziny Achatinidae. Zależnie od gatunku mają różne rozmiary i umaszczenia, ale wszystkie są piękne i fascynujące. Czyż nie jest magicznym i niezwykłym taki ślimak dorastający muszlą do 30cm? W Afryce wszystkie zwierzęta są jakieś takie większe. ;)
 Takiego "ślimaczka" można hodować w Polsce jako zwierzątko domowe. W niektórych krajach hodowla jest zabroniona ze względu na klimat odpowiadający im na wolności i ogromne szkody jakie mogą wyrządzić w uprawach. W Polsce ślimak na wolności nie przeżyłby niskich temperatur, dlatego też nie ma obawy, że zawładną plonami, nie wiadomo również jak wpłynęłyby na nie pasożyty naszych rodzimych ślimaków. Zabronione jest jednak wypuszczanie ich w "dzicz", zwyczajnie skazuje to ślimaka na śmierć.
I nie jest to nawet bardzo wymagające zwierzę w porównaniu z innymi terrarystycznymi pupilami. Wystarczy odpowiednio duże terrarium z grubą
warstwą ziemi (ślimaczek lubi się w niej zakopywać, więc musi być jej odpowiednio dużo aby się zmieścił ;)), ciepełko, zróżnicowane jedzonko, stały dostęp do wapnia do budowy muszli (najlepiej w postaci sepii) i zraszanie lub miseczka z wodą, aby utrzymać odpowiednią wilgotność. :) Wymieniać podłoże można raz na miesiąc, a w miedzy czasie by było porządniej, sukcesywnie wybierać pincetą odchody. Oczywiście można brać pupila na ręce, ale po wcześniejszym umyciu rąk, ponieważ ciałko ślimaka z łatwością chłonie zanieczyszczenia i toksyny z detergentów.
W większości ślimaki te są jajarodne, zapładniają się krzyżowo między dwoma obojniaczymi osobnikami wymieniając się nasieniem. Po około miesiącu ślimaki zaczynają znosić jaja, których najwięcej znosi L. fulica, bo nawet 200. Po okresie inkubacji wykluwają się maleństwa, które zaczynają rosnąć w zastraszającym tempie. ;)

W rodzinie Achatinidae ślimaków jest wiele, zaliczają się do niej rodzaje takie jak Achatina, Lissachatina i Archachatina, ale największy z wyżej wspomnianą muszlą trzydziesto centymetrową to Achatina achatina - czyli achatina zwyczajna, potocznie nazywana Tygrysem ze względu na "tygrysie" prążki na muszli. Całkiem dostępna jeśli chce się ją nabyć. Istnieje również odmiana o białym ciele zwana 'albino body'. Jest jednak zazwyczaj droższa niż wersja "podstawowa". ;)

 Lissachatina reticulata 'albino body'


Bardzo często jako A. achatina spotkać można Achatina fulica (albo pod uaktualnioną nazwą Lissachatina fulica), która jest jednak znacznie mniejsza, a i tak są mylone i sprzedawane pod nieprawidłową nazwą. Ich muszla dorasta max do 15cm (choć zdarzają się większe), ale ślimaki te są mniej wymagające pod względem temperatury otoczenia (wystarczy im pokojowa), oraz są mniej wrażliwe na błędy początkujących hodowców, dlatego gatunek ten jest polecany na pierwszego ślimaka. Dla wybrednych możliwość znalezienia również odmiany 'albino body' z ciemną muszlą i białą stopą lub 'albino' o żółtej muszli i białej stopie. ;)

Achatina fulica odmiana nominalna, czyli najbardziej zbliżona do dzikiej w naturzeL. fulica - po lewej 'albino', a po prawej 'albino body'


Achatina achatina 'albino body'


Lissachatina iradalei - najmniejszy z Achatinidae (muszla max 7cm),
 a jednocześnie jako jeden z niewielu gatunków żyworodnyJeśli będzie zainteresowanie to mogę wkrótce wstawić post ze wskazówkami dotyczącymi hodowli Achatinidae. Zachęcam do zostawiania swoich opinii. :)


*Wszystkie powyższe zdjęcia nie są mojego autorstwa
** Większość informacji zaczerpnięta z http://zwierzetadzieciom.com.pl/o-slimaku-afrykanskim-achatina0.html
Polecam całą stronę oraz warsztaty dla dzieci. :)
~~Post edytowany 09.08.2015r. i wzbogacony o zdobytą wiedzę po jego pierwszej publikacji~~

3 komentarze:

 1. Miałam dwa takie, Stefka i Tosię :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie od miesiąca mam takiego jednego, ma na razie tylko 1,5 cm długości muszli i nie mogę się doczekać kiedy będzie taki duży. :)

   Usuń
 2. Przepiękne te achatiny tygrysie :)))

  OdpowiedzUsuń